...

Изградихме уеб блога за да търсим и споделяме знания. В България постигаме високо ниво на развитие в уеб пространството. Носим се бързо по течението на динамичните промени. Най-вече с Уеб сайтовете си. /По много причини обсега на всеки уеб сайт се ограничава (url разширения, държави, езици, доставчици на интернет, д.ц. и др.) и приемаме, че 96% от интернет потребителите, които четат блога ще са българи/ Правилният път за развитие е да споделяме опита и идеите си в тази област и вървим напред към новите предизвикателства. Ние го правим.

Домейн - име на уеб сайт


Домейнът представлява уникални идентификационни символи-неговият избор е изцяло Ваш. Въведен в браузър, домейнът визуализира някакъв документ, наричан уеб сайт. Имената на домейни са оформени по правила и процедури за вписване в Domain Name System. Организацията им е подчинена на няколко нива. В доклада ще разглеждаме подробно само домейните от Първо ниво /top-level domain/. Регистрацията на домейн обикновено се прилага от регистратори, които са посредници в тази услуга и в повечето случаи предлагат и хостинг за вашия уеб сайт.

При избора на домейн ви съветваме да следвате следните правила: (подредени са по важност)


1. Домейнът трябва да бъде закупен и регистриран като Ваша собственост! Закупуването на Домейн не е еднократен акт и не ви дава безсрочно право да го ползвате. Веднъж годишно се заплаща определена сума за това право. (Освен в случаите, когато регистрaцията на домейна е за по-дълъг период) 

2. Закупеният (регистриран) Домейн се ръководи от имейл! Имейла, посочен при регистрацията, контролира домейна. От този имейл се води кореспонденция с Регистратора по всички въпроси относно домейна. Достъп на външен човек до имейла е рискован и не следва да се допуска! 

3. Домейнът се закупува веднага след като бъде проверен. Не се проверява в различни сайтове – излишно и рисковано е. Не се обсъжда във форуми и не се иска мнение в социални мрежи. Добрият домейн е капиталовложение сам по себе си. Той е основа, на която се гради интернет представянето ви! 

4. За национално насочени Уеб сайтове правилният ход е регистрация на домейн в областта .BG Все още в областта .BG има добър избор от нерегистрирани Домейни. Ако домейнът ви е българска дума, изписана на латиница, по възможност нека тя не съдържа букви, които се изписват с повече от един знак или са заместими с подобни. 

5. За интернационални уеб проекти се използват домейни от първо ниво. При домейните от най-разпространените разширения трудно ще намерите нерегистрирана дума в основна форма- затова се налага търсене на други форми и словосъчетания. Тези домейни се предпочитат и поради по-ниската им цена. 6. Регистрират се домейни и на кирилица, но този вид домейн няма да се обсъжда в този документ. 

7. Предимство е домейнът да съдържа ключова дума. Не е препоръчително да се регистрират дълги словосъчетания само в името на ключови думи. 

 8. Кратък и запомнящ се домейн. Допуска се регистрация на домейн с дължина до 67 символа! Но за да работи за вас, домейнът не трябва да е по дълъг от 12 знака (без разширението). Важно е да се запомня лесно. 

 9. При всички случаи домейн с името на фирмата е добро решение. Така драстично намалявате възможността някой да претендира за него и в повечето случаи е свободно за регистрация.


Ако говорим за нов бизнес в интернет, през последните години има тенденция името на фирмата да е регистрирания домейн.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Коментар към форума WEBMASTERS